4Developers 2015 okiem Szoguna

Od kilku lat fundacja Proidea organizuje konferencję 4Developers. Uczestniczyłem w niej już kilkukrotnie i postanowiłem wybrać się także w tym roku.

W poprzednich latach konferencja odbywała się w różnych miastach, jednak w tym roku organizatorzy postanowili nie zmieniać dobrej miejscówki i podobnie jak rok temu jako lokalizację wybrali Hotelu Gromada w Warszawie.

Be4 Party

Podobnie jak rok wcześniej dzień przed konferencją zostało zorganizowane „Be4 Party”. Spotkanie przy piwku, kręglach i bilardzie dla uczestników oraz prelegentów. Dziwi mnie dość niska frekwencja, na 900 osób zapisanych na konferencję przybyło może ze 100, ludzie co jest z wami? Ciężko o lepszą okazję na wymianę poglądów, dopytanie o coś prelegenta, czy po prostu napicie się napoju bogów w dobrym towarzystwie.

Pewną wtopą był fakt że w pewnym momencie zabrakło piwa, na szczęście znalazł się jakiś magik, który wyczarował paletę Żywca więc impreza została uratowana.

Osobiście uważam że impreza byłaby jeszcze lepsza gdyby zorganizować ją w PadBarze, którego klimat bardziej będzie pasował Geekom niż pub dla sportowców.

Mariusz Gil – Kiedy, jak i po co migrować na NoSQL

4Developers jest konferencją posiadającą wiele ścieżek, w tym roku 15, dużym problemem jej uczestników jest wybór między kilkoma fajnymi prelekcjami odbywającymi się w tym samym czasie. Mariusza widziałem w akcji 2 razy i zawsze przedstawiał wysoki poziom wiedzy na temat baz danych oraz umiejętności prelekcyjnych. Ze względu na późne wyjście z Be4 Party oraz nie najłatwiejszy dojazd do Hotelu Gromada przy pomocy komunikacji miejskiej nie udało mi się dotrzeć na tą sesję. Mam nadzieję, że będzie ona dostępna do obejrzenia na Jutiubie.

Maciej Aniserowicz – CQRS dla każdego

Maciek pokazywał jak można używać CQRS (command query responsibility segregation) bez innych technik z DDD. Prezentacja była podzielona na część dotyczącą odczytu danych (query) oraz dotyczą manipulacji danymi (command).

W części dotyczącej odczytu danych z bazy Maciek opowiedział jak doszedł do wniosku, że selecty (zwłaszcza te złożone) powinny być pisane z palca i trzymane w widokach, a nie generowane przez ORM. Osobiście podzielam ten pogląd. Maciek pokazał też jak wykorzystać bibliotekę Simple.Data żeby ograniczyć ilość kodu potrzebnego do pobrania danych z ww. Widoku.

W części dotyczącej zapisowi do bazy Maciek przedstawił elementy składowe części CQRS związanej z manipulacją danymi czyli Command, CommandBus, Event, EventBus.

Całość zakończył przedstawieniem przypadków, w których nie należy stosować CQRS.

Co do minusów to nie podobała mi się maniera z jaką wypowiadał się Maciek. Manierę ta jest ciężka do opisania, jednak bardzo łatwa do wyczucia.

Krzysztof Rychlicki-Kicior – Szybciej niż struś pędziwiatr – Web Sockets

Była to bardzo poprawna i rzeczowa sesja. Prezentacja zaczęła się od przedstawienia słabości protokołu HTTP i sposoby w jakie próbowano je rozwiązać w przeszłości.

Następnie prowadzący pokazał jak Web Sockety rozwiązują problem komunikacji dwukierunkowej między serwerem. Ostatnim poruszanym zagadnieniem były przypadki, w których Web sockety nie radzą sobie najlepiej.

Jedyny minus to lekko ospały klimat całej prelekcji. Może jakiś ostry żarcik z rękawa jak przystało na prowadzącego pobudziłby widownię.

Phil Nash – WhatRTC? Everything you need to know to connect browsers to the world.

Podobnie jak wcześniejsza prelekcja była ona bardzo rzeczowa. Od poprzedniczki ciekawsza ze względu na fakt iż prowadzący angażował uczestników np. działanie jednego slajdu było zależne od wysłania SMS-a na wskazany numer telefonu. WebRTC jest technologią umożliwiającą nawiązywanie połączeń P2P między przegladarkami. Prowadzący w sposób przystępny wytłumaczył jak i dlaczego działa, oraz kiedy nie działa ta technologia (np. pod IE). Były też przedstawione rozwiązania ją wykorzystujące np. torrent po WebRTC, wykorzystanie ludzi oglądających streaming jako proxy odciążające serwer i wiele innych. Znalazł się także czas na livecoding. Na koniec prowadzący specjalnie skrócił sesję aby uczestnicy mogli się ustawić wcześniej w kolejce obiadowej. Malutkim minusem były 2-3 minuty reklamowania firmy, dla której pracuje prelegent.

Obiad

Duży wybór jadła w większości wyglądającego zacnie. Mój odbiór byłby jednak inny gdybym nie był na początku tylko na końcu kolejki niemalże tysiąca osób chcących zjeść coś na ciepło.

W trakcie przerwy obiadowej rozpoczęto też dystrybucję piwa. Sam skorzystałem z tej okazji dwa bloki później.

Jakub Gutkowski – mac.NET czyli ASP.NET vNext na przykładzie

Najlepsza sesja pośród tych na których byłem. Pełna wiedzy, przykładów i humoru. Kuba mówił o tym jak diametralnie zmieni się .Net w najbliższych miesiącach. Gutek miał mnóstwo przykładów z których wybrał 3. Wszystkie były uruchamiane na Macach. O kunszcie prelegenta świadczył fakt, iż nawet, gdy pojawiały się nie planowane wyjątki lub inne problemy techniczne sprawnie z nich wychodził.

Marcin Kawalerowicz, Marcin Słowik – Twoja własna profesjonalna kontrolka WPF

No niestety niekażdy może być boski, co dało się tutaj zauważyć. Poprzednicy znacznie podnieśli poprzeczkę, przez co ogólne niezorganizowanie, które objawiało się problemami z projektorem, nieużywaniem mikrofonu negatywnie wpływało na ogólne odczucie. Dodatkowo merytoryka nie spełniała wymagań zarówno moich, jak i reszty uczestników, co dało się zauważyć zmniejszającą się sukcesywnie liczbą słuchaczy oraz ogólnym “zainteresowaniem wszystkim tylko nie tematyką zajęć”. Osobiście zacząłem pisać niniejszego posta.

Łukasz Szydło – Making sense of agile requirements

Prelekcja dobra jako prelekcja, prowadzący mówił wyraźnie, miał poprawne slajdy i angażował widownię, jednak jedyne co mi zostało po wykładzie w głowie to stwierdzenie, że jako programiści powinniśmy dowiadywać się gdzie w tym co robimy są pieniądze i które ficzery w tym zarabianiu pomagają, a które można zrobić byle jak. Jakby nie patrzeć sytuacja, w której oprogramowanie nie działa, a mimo to zarabia pieniądze jest sytuacją akceptowalną.

Sebastian Konkol, Krzysztof Śliwiński – [Warsztat] Osobisty biznesplan. Jak zaplanować swoją karierę?

Trening personalny dał mi trochę do myślenia. Nie była to jednak sesja techniczna więc nie będę jej opisywał. Wyszedłem z niej jednak zadowolony.

Podsumowanie

Ufałem organizatorom na tyle żeby kupić wejściówkę, kiedy CFP dopiero się zaczynało i nie zawiodłem się. W przyszłym roku postąpię podobnie.

Jedna odpowiedź do “4Developers 2015 okiem Szoguna”

  1. Jeśli będziemy mieli kiedyś okazję się spotkać, możemy porozmawiać o tych SQL-ach i NoSQL-ach 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.