W pierwszym artykule opisałem jak sterować diodą led wbudowaną w płytkę ESP01. Rzeczy w internecie to jednak nie tylko sterowanie, ale także obserwacja urządzenia i jego otoczenia. W tym artykule opiszę jak zbudować i zaprogramować układ w którym wbudowana dioda zapala się lub gaśnie przy naciśnięciu przycisku.
Ponieważ istnieje pewna grupa ludzi czepiająca się definicji, doprecyzuję, że jako przycisk w dalszej części artykułu rozumiem: przełącznik monostabilny – czyli taki który po naciśnięciu wraca do oryginalnego stanu: np. dzwonek do drzwi albo klawisz w klawiaturze.
Osobom którzy chcą nauczyć się czegoś więcej o przełącznikach i przyciskach polecam ten klip z kanału RS Elektronika.
O ile poprzedni projekt dało się zrealizować posiadając tylko układ i programator. Płytka nie posiada jednak wbudowanego przycisku, należy więc podłączyć zewnętrzny. W mojej szafie znalazłem takie dwa:
Przycisk po lewej ma cztery nóżki. W stanie spoczynku prąd może przepływać pomiędzy nóżką 1 i 3 oraz między 2 i 4, po wciśnięciu prąd przepływa z dowolnej do dowolnej.
Przycisk jest tak naprawdę dwoma przyciskami powiązanymi mechanicznie. W stanie spoczynku prąd przepływa między nóżkami 1 i 3 oraz 2 i 4, po wciśnięciu prąd przepływa między przyciskami 3 i 5 oraz 4 i 6. Prąd nigdy nie przepływa między prawą i lewą kolumną. Na rynku dostępne są różne konstrukcje, dlatego w dalszej części założę, że przycisk jest podpięty tak aby przewodził prąd między wejściem i wyjściem gdy jest wciśnięty.
Ponieważ poprzedni projekt nie wymagał dodatkowych elementów, mogłem wykorzystać programator jako źródło zasilania, tym razem musiałem zdecydować się na koszyczek do baterii z lampki rowerowej, wykorzystałem trzy, połączone szeregowo, akumulatorki AA o napięciu 1,2V.
Do złożenia układu pomocna też była płytka prototypowa (tzw. breadboard). Płytka taka posiada wiele dziurek pozwalających na podłączenie przewodów lub elementów elektronicznych. Dziurki te są połączone ze sobą tak jak przedstawiono na zdjęciu: dwie boczne kolumny są połączone pionowo, a pozostałe zaś poziomo. Skrajne kolumny są, zwyczajowo, wykorzystywane do podłączenia zasilania. W sprzedaży są dostępne kable z końcówkami pasującymi do takich płytek.
Jedna odpowiedź do “ESP8266 – podłączenie przycisku”