ESP8266 – wincyj mocy

Wcześniejsze projekty były mało efektowne. Mruganie małą diodą LED nie robi dzisiaj wrażenia. Niestety moc, wynikająca z napięcia i wydajności prądowej, układów cyfrowych (w przypadku ESP8266 jest to 3.3V i znacznie poniżej 0,5A czyli około Watta) pozwala na niewiele więcej.

Na szczęście istnieją sposoby na wzmocnienie sygnału cyfrowego.

Skoro mikrokontroler nie jest w stanie zasilić odbiornika, odbiornik musi mieć swoje własne źródło zasilania, które jest podłączane gdy mikrokontroler dostarczy sygnału i odłączone gdy sygnał ustaje. Urządzeniem które tak działa jest przekaźnik.

Na zdjęciu widać 3 urządzenia po lewej znajduje się przekaźnik elektromagnetyczny, po środku znajduje się urządzenie sprzedawane jako „moduł przekaźnika” czyli przekaźnik opakowany w kilka elementów elektronicznych sprawiających że łatwiej go użyć majsterkowiczom. Trzecim urządzeniem jest moduł przekaźnika półprzewodnikowego SSR (solid-state-relay).

Przekaźniki elektromagnetyczne zawierają przełącznik i cewkę, po podaniu napięcia na cewkę przełącznik zostaje włączony/wyłączony, a po odjęciu zasilania wraca na pierwotną pozycję.

Przekaźniki półprzewodnikowe nie posiadają ruchomych części, dzięki czemu podczas pracy nie wydają dźwięku i się mniej psują. Dodatkowo nie posiadają też elementów magnetycznych . Niestety mają trochę wyższą cenę. Należy też je dobierać do zastosowania, ponieważ mają wąsko określony typ sterowanego prądu (stały, zmienny) oraz moc. przekaźnik elektromagnetyczny jest bardziej elastyczny.

Standardowym układem pokazującym pracę przekaźnika jest sterowanie napięciem 220V przy pomocy małego przycisku i baterii.

Osobiście zbudowałem podobny układ w którym mały przełącznik przez który może płynąć do 50mA steruje listwami LED wymagającymi 2A.

Cały układ można by zbudować bez przekaźnika, wykorzystując większy przełącznik, jednak w tym przypadku musiał on się zmieścić w szczelinie drzwi szafy. Aby ograniczyć prąd płynący przez przełącznik wystarczyło zastosować silny opornik. Jako ciekawostkę podam, że moduły przekaźników zazwyczaj posiadają taki opornik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *