Cloud Foundry – notatki – Wstęp

Rozpocząłem właśnie naukę nowej technologii – Cloud Foundry (CF). Aby przybliżyć czym jest CF umieszczam tutaj trochę marketingowego bełkotu. Możesz go pominąć klikając w link.

CF obiecuje, że aplikacje tworzone pod jej kątem mogą być wdrożone i uruchomione na chmurach różnych dostawców, zarówno tych publicznych takich jak: AWS, Azure czy Google Cloud, jak i na rozwiązaniach typu private cloud np. OpenStack czy nawet maszyna wirtualna virtual-box.

CF obiecuje dodatkowo że aplikacja będzie się dała łatwo migrować między dostawcami, a nawet działać równocześnie na kilku różnych środowiskach, ma to dać następujące korzyści dla firmy z niej korzystającej:

  • Optymalizacja i weryfikacja kosztów: aplikacja działając na innym środowisku może generować niższe koszty utrzymania
  • Możliwość optymalizacji wydajności: Aplikacja może na co dzień działać w prywatnym data-center, zaś w okresie wzmożonego ruchu może być ona wspierana przez maszyny z chmury publicznej 
  • Uniezależnienie się od dostawcy, zwłaszcza w przypadku gdy istnieje ryzyko że stanie się on konkurencją

Cloud Foundry jest projektem Open Source rozwijanym przez fundację Cloud Foundry Foundation. Co sprawia że firma próbująca uniezależnić się od dostawcy rozwiązań chmurowych nie wpadnie z deszczu pod rynnę i nie uzależni się od dostawcy platformy. Stabilność fundacji jest gwarantowana przez duże firmy, które ją finansują i które opierają sporą część swojego przychodu na usługach wokół tej platformy.

Koniec marketingu

W tym cyklu artykułów opiszę moje doświadczenia podczas nauki tej platformy. Więc uczciwie ostrzegam że jeżeli napiszę, że „coś nie działa” może równie dobrze znaczyć, że ja nie umiem tego uruchomić.

Postawienie własnej instancji CF nie jest trywialne, dlatego naukę dobrze rozpocząć od znalezienia gotowego środowiska. Ja będę używał run.pivotal.io osoby traktujące tą serię jako samouczek także do tego zachęcam. Po wejściu na stronę, rejestracji i zalogowaniu się można za darmo korzystać z zasobów w zakresie wystarczającym do nauki, a jeżeli darmowe zasoby okażą się za małe można trochę dopłacić i skorzystać z większych.

Do rozpoczęcia pracy będzie jeszcze potrzebne narzędzie cf-cli które należy pobrać z Githuba.  

W kolejnej części opiszę jak stworzyć prostą aplikację w dotnet core, oraz jak ją uruchomić na CF.

2 odpowiedzi do “Cloud Foundry – notatki – Wstęp”

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *