ESP8266 – wincyj mocy

Wykorzystanie jednego źródła zasilania

3 źródła zasilania komplikują wykonanie układu, pierwszym uproszczeniem jest wykorzystanie źródła zasilania listwy LED jako źródła dla obwodu cewka przekaźnika – tranzystor:

Niestety ESP8266 nie może być zasilane napięciem 12V, należy je zredukować. Można do tego celu wykorzystać regulator napięcia LM317.

Posiada on 3 nóżki: wejście do którego podpiąłem źródło 12V, wyjście które służy do zasilenia ESP8266 oraz nóżka służąco do regulacji wysokości napięcia wyjściowego. Układ reguluje się przy pomocy rezystorów. Podłączonych pomiędzy wyjście, wyjście regulacyjne i masę układu. Aby uzyskać napięcie 3.4V można użyć oporników 240 i 470ohm.

LM317 podczas redukcji napięcia emituje ciepło. Jego ilość zależy od spadku napięcia oraz prądu wyjściowego. Przy redukcji z 12V na 3.3V i prądzie 0.2A ilość generowanego ciepła uzasadnia użycie małego radiatora.

Na tym etapie układ wygląda następująco:

Jest jeszcze problem: ESP8266 nie jest w stanie się uruchomić jeżeli wyjście IO0 jest podłączone do masy, podobnie rzecz ma się gdy do masy podłączeone jest wyjście IO2 i TX na szęście problem nie występuje dla wyścia RX/IO3 . Więc ostatecznie układ wygląda tak:

Zaś tak prezentuje się w działaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *