ESP8266 – wincyj mocy

Podłączenie przekaźnika do ESP8266

Pierwszym wyzwaniem jest fakt iż przekaźnik elektromagnetyczny zawiera cewkę, która gromadzi energię w postaci pola elektromagnetycznego. W momencie gdy na wejście przestaje być dostarczane napięcie cewka gwałtownie oddaje znaczną część energii w postaci prądu o wysokim napięciu, które potrafi zabić konia (#pdk), a co dopiero mały tani układ cyfrowy.

Rozwiązaniem jest wpięcie diody zaporowo (czyli kreską do plusa) równolegle do przekaźnika. Prąd wygenerowany z pola magnetycznego ma kierunek odwrotny niż prąd, którym była zasilana cewka przekaźnika, więc dioda jest dla niego skierowana przepustowo – cały prąd popłynie przez nią i zamieni się w ciepło.

Ponownie gotowe moduły przekaźników zazwyczaj zawierają odpowiednią diodę.

Kolejną przeszkodą jest fakt iż na wyjściach ESP8266 znajduje się prąd o napięciu 3.3V zaś większość przekaźników działa w zakresie napięć 5-24V. Przydałby się „słabszy przekaźnik”, który wysteruje prądem o napięiu 3.3V prąd o troszeczkę większym.

Takim przekaźnikiem może być tranzystor bipolarny. Ja w swojej skrzyneczce posiadam tranzystory npn BD135-16.

Tranzystor bipolarny posiada 3 nóżki: bazę, kolektor i emiter. W przypadku tranzystorów npn przepływ prądu między bazą a emiterem znacząco obniża opór między emiterem a kolektorem. Przy czym emiter powinien być podłączony do wspólnej masy.

Na tym etapie pojawia się pytanie: Czy można zrezygnować z przekaźnika i wykorzystać sam tranzystor? Odpowiedź brzmi: to zależy.

Tranzystory nie nadają się do sterowania prądem przemiennym. Są też dość wrażliwe na natężenie prądu przez nie płynący. W przypadku BD135-16 maksymalne natężenie prądu płynącego przez kolektorem i emiter to 1.5A, a i od tej wartości trzeba trzymać się daleko.

Taśma LED o której pisałem wcześniej w artykule wymaga 2A. Więc mój tranzystor jest za słaby, a w moim warsztacie nie ma mocniejszego.

Na tym etapie układ wygląda następująco: akumulatorek 3.3V zasila układ ESP8266, źródło o napięciu między 5 a 24V jest sterowany przez tranzystor, który znowu jest sterowany przez wyjście GPIO ESP8266 i zasila cewkę przekaźnika. Oba zasilacze, emiter tranzystora i ESP8266 są spięte do wspólnej masy.

Sterowany układ składa się ze źródła 12V i diód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *